Vaszary Gábor regényei egész Európát meghódították

Irodalom

Negyven éve, 1985. május 22-én halt meg Vaszary Gábor, a két világháború közötti időszak népszerű, humoráról is híres írója, aki maga illusztrálta regényeit, és szükség esetén újságíróként, rendezőként, sőt színészként is kamatoztatta sokoldalú tehetségét.

Blaha Lujza tér, a Nemzeti Színház Rákóczi úti oldalánál az Ünnepi Könyvhét alkalmával felállított Az Est könyvsátra. Szemben balra Szirmai Rezső író, hírlapíró, középen Vaszary Gábor író, akinek a könyvhéten jelent meg az első kötete, a Monpti. Jobbra Vaszary János író, rendező áll.
Blaha Lujza tér, a Nemzeti Színház Rákóczi úti oldalánál az Ünnepi Könyvhét alkalmával felállított Az Est könyvsátra. Szemben balra Szirmai Rezső író, hírlapíró, középen Vaszary Gábor író, akinek a könyvhéten jelent meg az első kötete, a Monpti. Jobbra Vaszary János író, rendező áll. 1934. Fotó: Fortepan / Hirsch Hugó

1897. június 7-én (egyes források szerint július 1-jén) született Budapesten. Felmenői között több művész és egyházi személyiség akad, nagybátyja volt Vaszary János festő, rokonságban állt Vaszary Kolos pannonhalmi főapáttal, a későbbi bíboros-hercegprímással. Apja budapesti főjegyző volt, anyja eredetileg színésznőnek készült, 1899-ben született öccse Vaszary János színész, színigazgató, rendező, színműíró, a Doktor Zsivágó című filmben is feltűnő Muráti Lili férje, húga Vaszary Piroska színésznő volt. Gyermekkorára így emlékezett vissza: „Egyikünk sem járt valami szívesen iskolába… Ahogy múlott az idő, János testvérem egyre okosabb lett, és rájött arra is, hogy a színészeknek nincs szükségük iskolai képzettségre. Nyomban összeültünk, és megírtunk egy ötfelvonásos drámát, amelyet egy szép délután, amikor szüleink nem voltak otthon, elő is adtunk.” A színészet továbbra is érdekelte, de később inkább a képzőművészet vonzotta. A gimnázium elvégzése után 1915–1918-ig díszítőfestészetet, majd grafikát tanult az Országos Magyar Iparművészeti Iskolában. Később a Képzőművészeti Főiskolán festészeti órákat vett Vaszary Jánostól, majd érdeklődése az írás felé fordult. Miklós Andor, Az Est napilap tulajdonos-főszerkesztője ösztönzésére lett újságíró, cikkeit maga illusztrálta.

Riportra járni azonban lusta volt, inkább kitalált dolgokat írt és rajzolt. 1921-ben a Szinyei Merse Pál Társaság jutalomban is részesítette.

1924-ben tanulmányútra ment Párizsba, ahonnan hosszú ideig nem tért haza. Francia lapoknak dolgozott (főként karikatúrákat rajzolt), illetve négy budapesti újságnak tudósított. 1925-ben megnősült, három év múlva fia született, aki azonban korán meghalt. Felesége, Aimée Fontant több regénye nőalakjának megrajzolásához szolgált modellként. 1932-ben tért vissza Magyarországra, és sorra jelentek meg népszerűvé váló művei, regényeket apja kívánságára kezdett el írni. Az 1934-ben megjelent Monpti című regényét huszonnyolc nyelvre fordították le, állítólag csak az egymást követő német nyelvű kiadásokban kétmillió példánya látott napvilágot. Háromszor készült belőle film, az 1957-es német változat – amelynek forgatókönyvén is dolgozott – főszereplője Romy Schneider volt. A párizsi történet főhőse egy szeretni való, könnyelmű fiatalember, a „tisztességükkel küszködő” párizsi lányok kedvence.

Könyves Kálmán körút 15., a felvétel a Magyar Film Iroda Rt (MFI) udvarán készült, előtérben középen Vaszary Gábor író, újságíró, forgatókönyvíró.
Könyves Kálmán körút 15., a felvétel a Magyar Film Iroda Rt. (MFI) udvarán készült, előtérben középen Vaszary Gábor író, újságíró, forgatókönyvíró, 1937. Fotó: Horváth József / Fortepan

Az 1935-ben napvilágot látott második regénye, az Ő, ugyancsak hatalmas sikernek bizonyult, ezután sorra jelentek meg regényei, amelyeket saját maga illusztrált, csak néhány közülük: Vigyázz, ha jön a nő (1936), Amiről a férjek álmodoznak (1937), Ketten Párizs ellen (1938), Kislány a láthatáron (1939), A szőkékkel mindig baj van (1939), Hárman egymás ellen (1939), Az ördög nem alszik (1940), A nő a pokolban is úr (1940), Tavaszi eső (1941). Egyik kritikusa szerint semmiben sem marad el a korszak megbecsült, jeles íróitól.

Habár könnyed humora Karinthyt, mesélőkedve pedig Heltai Jenőt idézi, stílusa mégis eredeti hangú, színes egyéniséget tükröz,

aki a könnyedség leple alatt életbölcsességével, emberismeretével, lényeglátásával lepi meg az olvasót. Korábbi sikereire 1944-es vígjátéka, a Ki a hunyó? – avagy Bubus tette föl a koronát.

Vaszary Gábor egész Európát meghódította jellegzetes, friss humorával, bájos nőalakjaival, elképesztő, ugyanakkor megható kalandjaival. Legnagyobb olvasótábora a német nyelvterületen alakult ki, évtizedekig a németek egyik legnépszerűbb írója volt. Színházi rendezéssel is foglalkozott, 1945-47-ben színpadi szerepeket is vállalt. Egyes regényeit színpadra is átdolgozta, a Monpti főhősét néha maga játszotta, partnerét nagy szerelme, Gervay Marica alakította. Vígjátékait többnyire öccse, Vaszary János rendezte, rendszerint fellépett bennük húga, Piroska és János felesége, Muráti Lili is.

A Hunnia Filmgyár pasaréti műterme, Ráday Imre, Kozák Júlia, Vaszary Piroska, Bilicsi Tivadar színművészek. Fotó: Fortepan / Ráday Mihály
A Hunnia Filmgyár pasaréti műterme, Ráday Imre, Kozák Júlia, Vaszary Piroska, Bilicsi Tivadar színművészek. Fotó: Ráday Mihály / Fortepan

Újságíróként is jelentős szerepet vállalt az 1930-as és 1940-es években, határozottan szembeszállt a kulturális élet szélsőjobb felé orientálódó képviselőivel. Festőként is nevet szerzett, rendszeresen részt vett a budapesti Nemzeti Szalon és a párizsi Salon kiállításain.

1947-ben a kialakuló kommunista rendszer elől végleg külföldre távozott, Németországba emigrált. Rövid ideig a Szabad Európa Rádiónál dolgozott, majd Svájcban telepedett le, 1956-tól több németül írt regénnyel jelentkezett.

A szocializmus évtizedeiben regényei a megtűrt kategóriába szorultak, írójuk komor, magányos öregúrként fejezte be életét 1985. május 22-én Luganóban.

A rendszerváltás után újra felfedezett író kötetei sorra jelentek meg, még hangoskönyv formátumban is (A szőkékkel mindig baj van). Bubus című művét 2010-től játszotta a Játékszín, 2016-ban a Vidám Színpad tűzte műsorára. Létezik már zenés változata is, Fényes–Szenes-dalbetétekkel. A Duna Televízió 2015 őszén három részben sugározta 1938-ban megjelent és nagy sikert elért, Ketten Párizs ellen című regényének tévéfilmváltozatát Papp Gábor Zsigmond rendezésében.

OSZAR »