A Csillagok háborúját is eljátssza az Opera Zenekar

Zene

Az ikonikussá vált főcímzene és számos egyéb izgalmas zenei különlegesség mellett az Egy amerikai Párizsban, valamint Bernstein Candide című operettjének részletei is elhangzanak az Operaház Aranykor: amerikai szépség című hangversenyén május 18-án.

Megnyílt a felújított Operaház

Budapest, 2022. március 12.

A Magyar Állami Operaház Zenekarának tagjai a dalszínház felújított főépületének avatása alkalmából adott ünnepi gálán 2022. március 12-én.

Készítette: Koszticsák Szilárd
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: AD_KOS202203120014
A Magyar Állami Operaház Zenekarának tagjai. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

A tematikus koncerten John Williams, Leonard Bernstein, George Gershwin, Samuel Barber és Charles Ives emblematikus művei csendülnek fel a Magyar Állami Operaház Zenekarának tolmácsolásában. Az Opera Angol100 évadtematikájába illeszkedő est karmestere az amerikai Paul Connelly, a műsorban közreműködik Balga Gabriella és Zemlényi Eszter operaénekes, Varga Gergő Zoltán zongoraművész, valamint a Magyar Nemzeti Balett.

A koncert egyik attrakciója a többek közt öt Oscar-díjjal és 26 Grammy-díjjal kitüntetett John Williams ikonikus szerzeménye, az 1977-es Csillagok háborúja című film főtémája. A legendás hollywoodi zeneszerző romantikus és posztromantikus hatásokat idéző muzsikája – többek között Wagner, Csajkovszkij, Gustav Holst és Erich Wolfgang Korngold nyomán – a filmművészet egyik legkarakteresebb vezérmotívumává vált.

A koncert másik slágerdarabja George Gershwin Egy amerikai Párizsban című 1928-ban komponált alkotása, amelyet a zeneszerző Maurice Ravel hatására tett franciaországi útjai inspiráltak. Gershwin híresebb darabja 1951-ben egy azonos című musicalfilmet is ihletett Gene Kelly főszereplésével, amelynek látványos fináléjában a teljes mű is elhangzik nagyszabású koreográfiával kísérve.

A két ismert darab között Leonard Bernstein itthon ritkán játszott, 1956-os Candide című operettjének két népszerű koncertszáma hallható: a zenekari nyitányt Kunigunda virtuóz koloratúráriája, a Glitter and Be Gay követi, amelyet Zemlényi Eszter operaénekes tolmácsol.

A koncert egyik zeneművét balettprodukció is kíséri. Philip Glass 2000-ben komponált Tirol zongoraversenyének második tételére – amely az 1998-ban bemutatott Truman Show című filmhez írt zenei anyagra épül – Lukács András készített koreográfiát 2010-ben Örvény címmel a Magyar Nemzeti Balett számára, ami most először látható élő zenei kísérettel. A Virginia Woolf amerikai írónő tragikus halála és az azt feldolgozó Órák című 2002-es film – melynek szintén Glass a zeneszerzője – által ihletett táncműben szólót mutat be Carulla Leon Jessica és Kekalo Iurii magántáncos, míg zongorán Varga Gergő Zoltán, az I. Országos Cziffra György Zongoraverseny (2016) és a Los Angeles-i Liszt Verseny concerto kategóriájának első helyezettje működik közre.

Az est elején három kamarazenei csemegével találkozhat a közönség. Samuel Barber 1938-ban bemutatott Adagio című műve – amely világszerte gyászzeneként ismert, de számos filmben (például Az elefántember, A szakasz, Amélie csodálatos élete) is hallható. A zeneszerző Dover Beach című kompozíciója, amelyet Matthew Arnold verse nyomán írt bariton hangra és vonósnégyesre, most először hallható magyarországi színpadon, Balga Gabriella operaénekes előadásában.

A harmadik nyitódarab Charles Ives A megválaszolatlan kérdés című, 1908-ban komponált metafizikus alkotása. A mű jelentőségét mutatja, hogy címét Leonard Bernstein is átvette a Harvard Egyetemen 1973-ban elhangzott, emlékezetes előadás-sorozatához, amelyben elemezte is Ives darabját.

A Magyar Állami Operaház Zenekarát az amerikai Paul Connelly dirigálja, aki négy évtizede dolgozik vezető európai és amerikai operaházakban balett- és operakarmesterként, valamint számos koncertprodukcióban, az Operaházban pedig a 2022-es újranyitás óta vezényel rendszeresen balettprodukciókat.

OSZAR »