Keller András: Szeretet és szolidaritás nélkül nem lesz emberi társadalom

Zene

Tematikus fesztiválokkal, világhírű szólistákkal és sokszínű koncertprogrammal várja a közönséget a Concerto Budapest 2025–26-os évada. Az évad művésze Balázs János zongoraművész lesz.

Novák Irén. Fotó: Felvégi Andrea
Novák Irén

A Concerto Budapest a minőséget tűzte zászlajára – fogalmazott a Magyar Zene Házában tartott sajtótájékoztatón Novák Irén. A Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára hozzátette: a zenekar fontosnak tartja, hogy mindenki számára elérhetővé váljanak az egyetemes és magyar kultúrkincsek, a következő évadban ötven magyar faluba viszik el a zene örömét, így olyanok is részesülhetnek benne, akik egyébként nem biztos, hogy ezzel találkozhatnának – hangsúlyozta.

– Nem a szavak, inkább az érzelmek embere vagyok – kezdte Keller András. Az együttes főzeneigazgatója hozzátette: amikor az 1970-es években a Zeneakadémián tanult, azon dolgoztak, hogy minél szebben adjanak elő egy-egy remekművet, de nem gondolkoztak a művészet szerepén. – 65 évesen viszont azt érzem, hogy hatalmas a felelősség, hogy mit és hogyan közvetítünk. A művészet egy pillanatot, érzést ragad meg a világból, és örökíti át az utókornak. Ma, amikor az értékek devalválódnak, mindennél fontosabbá vált a művészet. Szeretet és szolidaritás nélkül nem lesz emberi társadalom. A zeneművészet segítheti a megértést, mert közös nyelvet ad – vélte.

Bojta Zsuzsanna, Keller András, Devich Gábor és Batta András

– Minden évadkezdés különleges pillanat számunkra. A legnagyobb érték a közönség, amely jelenlétével inspirálja és formálja a zenekar érdeklődését. A hűségük számunkra a mérce, amelynek minden évadban igyekszünk megfelelni – hangsúlyozta Devich Gábor. A főigazgató szerint a Concerto kínálata rendkívül széles, de a valódi titok a zenekar gyönyörű hangzásában rejlik.

 – Amivel a Concerto többet tud még a Magyar Zene Házánál is, hogy a klasszikus zene olyan magaslatait mutatja meg, ami a műfaj továbbélésének záloga – mondta Batta András zenetörténész, a ház igazgatója.

Perényi Miklós

A Concerto Budapest a Magyar Kincsek Ünnepét Bartók Béla emlékének szenteli, a zeneszerző halálának 80. évfordulója alkalmából. A háromnapos fesztivál szeptember 26-án kamaraesttel veszi kezdetét a Budapest Music Centerben, majd a Zeneakadémián négy nagyszabású hangversenyen Bartók emblematikus zenekari művei, köztük valamennyi versenyműve megszólal Baráti Kristóf, Balázs János, Berecz Mihály, Ránki Fülöp, Kelemen Barnabás, Szűcs Máté és Perényi Miklós előadásában. A fesztivál programját két különleges vokális alkotás teszi teljessé: a ritkán hallható Falun az Angelica Leánykar közreműködésével, és a mélységeiben máig titokzatos A kékszakállú herceg vára Vörös Szilvia és Sebestyén Miklós szólójával.

– Bartók a legegyetemesebb és egyben a legújítóbb alkotója a magyarságnak, számomra a legfelemelőbb az ő zenéjével foglalkozni – fogalmazott Keller András. – Művészete a klasszikus beethoveni hagyományra épült, újjáteremtette a magyar nemzeti zenét, és új európai nyelvet hozott létre. Meggyőződésem, hogy Bartók szellemisége és művészetének üzenete Európa szellemi megújításának egyik példája és motorja lehet egyben – vallja a Concerto Budapest főzeneigazgatója.

Balázs János

A Concerto Budapestnél az évad művésze Balázs János zongoraművész lesz, aki számos meghatározó koncerten lép fel szólistaként. A Magyar Kincsek Bartók Ünnepen Bartók 2. zongoraversenyét, a karácsonyi koncerten Rachmaninov 3. zongoraversenyét adja elő. – Ezek sokak szerint a zongorairodalom legnehezebb alkotásai közé tartoznak – jegyezte meg Balázs János. Hozzáfűzte: ha néhány évtized múlva azon gondolkodik majd, hogy letett-e valamit az asztalra, akkor a Concertóval közös munkáik – a Rachmaninov-zongoraversenytől a Liszt-műveken át az AC/DC-feldolgozásig – biztosan közte lesznek. – Ha az ember Keller Andrással dolgozik, fel kell kötnie a nadrágját – fűzte hozzá. A Cziffra Fesztivál keretében Rachmaninov, Gershwin és Liszt műveit játssza a zenekar közreműködésével, májusban pedig Balázs János a Keller Quartet partnereként lép színpadra.

A Concerto Budapest visszatérő hazai vendégművészei ezúttal is jelentős művek előadóiként lépnek színpadra. Berecz Mihály Beethoven 2. (B-dúr) zongoraversenyének szólistájaként hallható, míg Várjon Dénes Dohnányi Változatok egy gyermekdalra című művét és Bartók 1. zongoraversenyét szólaltatja meg. Baráti Kristóf novemberben Bach, Beethoven és Brahms műveit vezényli, Kelemen Barnabás pedig Brahms D-dúr hegedűversenyének szólistájaként lép fel a zenekarral. Az évadban a zenekar Várjon Dénes zongoraművésszel lemezre veszi az összes Bartók-zongoraversenyt – jegyezte meg Keller András.

A francia romantika világát Vashegyi György meghívására Julien Henric tenor idézi meg egy különleges áriaesten a Müpában. A francia repertoárból válogat Takács-Nagy Gábor is, aki Fauré, Ravel és Saint-Saëns műveit vezényli áprilisban a Zeneakadémián. Ismét világszerte elismert szólisták lépnek színpadra a zenekarral, gazdag és sokszínű repertoárral. Paul Lewis, Mihail Pletnyov, Rafał Blechacz, Anna Vinnitskaya és Jean-Efflam Bavouzet olyan szerzők zongoraversenyeit szólaltatják meg, mint Beethoven, Chopin, Rachmaninov és Ravel.

A hegedűs szólisták sorában Christian Tetzlaff Beethoven D-dúr hegedűversenyének előadójaként tér vissza, Antje Weithaas Sosztakovics második hegedűversenyét játssza, Augustin Hadelich pedig Mendelssohn e-moll hegedűversenyének szólistájaként lép színpadra. A csellisták közül Mario Brunello októberben Mieczysław Weinberg d-moll csellóversenyét adja elő. A zenekart a következő évadban is vezényli Arvid Engegård, aki Bach, Beethoven és Brahms műveit dirigálja, Mihail Pletnyov közreműködésével.

A Concerto Budapest 2025–26-os évadának repertoárja a barokktól a 21. századig ível, a zenetörténet legjelentősebb alkotásaiból válogatva. A műsoron szerepel Liszt Ferenc két szimfonikus költeménye, a Les Préludes és a Hungaria, valamint Beethoven Eroica szimfóniája, Schubert 3. szimfóniája és Csajkovszkij 4. szimfóniája. A zenekar ebben az évadban először adja elő Brahms összes szimfóniáját egyetlen évadon belül. A barokk repertoárban Bach Máté-passiója és 20. századi szerzők által újrahangszerelt Bach-művek is elhangzanak. Kiemelt eseményként szerepel az ünnepi karácsonyi koncert, melyen Csajkovszkij művei mellett Rachmaninov 3. zongoraversenye hangzik el Balázs János szólójával.

A Concerto Budapest 2026-ban első alkalommal tartja meg háromnapos hegedűfesztiválját, A Hegedű Ünnepét, magyar hegedűművészek főszereplésével, mely felhívja a figyelmet az adott hangszerben rejlő lehetőségek kimeríthetetlen tárházára, és találkozási lehetőséget teremt hazánk legnagyobb hegedűművészei számára, akik között több mester és tanítványa is található. Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Pusker Júlia mellett a legifjabb tehetségek is képviselik magyar hegedűseinket Teo Gertler, Abouzahra Amira, Abouzahra Mariam és Kelemen Gáspár személyében.

Novemberben a Concerto Budapest ismét megrendezi A Hallgatás Napját, a kortárs zene és az elmélyült figyelem fesztiválját a BMC-ben. A 2015-ben elindított fesztivál a magyar zenei szcéna élvonalbeli előadóit mutatja be.

2026 márciusának első vasárnapján ismét lesz Mozart-nap a Zeneakadémián. A Concerto Budapest 2018 óta évről évre egynapos koncertsorozatot szentel a klasszikus zene örök kedvencének, Wolfgang Amadeus Mozartnak.

Kurtág György, a Concerto Budapest tiszteletbeli elnöke, idén tölti be 100. életévét. A centenárium alkalmából a zenekar februárban kétnapos programsorozattal ünnepel Kurtág-workshop címmel a Zeneakadémián, a zeneszerző aktív közreműködésével. – Azt hiszem, Kurtág a hagyományos értelemben vett kortárs zene felől nem vagy csak nehezen közelíthető meg. Velem éppen fordítva történt: az ő zenéjén keresztül kerültem közelebb Beethovenhez, Mozarthoz, Schuberthez, sőt Bartókhoz is. Zenéjében benne van minden, ami régi, csak nagyon sűrítve: olyan feszültségteremtő alkotó, aki szó szerint két hang ütközésével képes elmondani egy egész történetet – vélte Keller András. A Kurtág 100 Fesztivál keretében a Concerto Budapest 2026. február 20-án a Müpában nagyszabású koncerttel tiszteleg a zeneszerző életműve előtt, amelyen bemutatja Kurtág György új operáját és új zongoraversenyét is.

A 2025–26-os évadban is folytatódik a Concerto Mesteriskola, amely Keller András főzeneigazgató kezdeményezésére indult 2024 tavaszán, azzal a céllal, hogy gyakorlatorientált, magas színvonalú egyéni mesterkurzusokat nyújtson a felsőfokú zeneoktatás mellett a fiatal muzsikusok számára. A zenekar 2025-ben is folytatja szoros együttműködését a Virtuózok tehetséggondozó programmal.

A Concerto Budapest évek óta szoros kapcsolatot ápol a Magyar Zene Házával. A két intézmény a 2025–26-os évadtól stratégiai együttműködésre lép, amely még szorosabb szakmai kapcsolatot és közös programokat ígér a jövőben. Batta András a zenekar népszerű házigazdájaként a következő évadban is visszatér: a Concerto Budapest három kiemelt fesztiválján, A Magyar Kincsek Bartók Ünnepen, A Hegedű Ünnepén és a Mozart-napon is személyes ismertetőivel gazdagítva hallgathatja meg a közönség a műveket.

A zenekar új stratégiai partnere a Fesztivál Akadémia Budapest, amely Kelemen Barnabás és Kokas Katalin kezdeményezésére Elhoztuk a világot – elhozzuk a jövőt címmel indít átfogó művészeti és oktatási programot. A kezdeményezéshez Keller András és a Concerto Budapest is csatlakozik. A projekt keretében kurzusok és koncertek valósulnak meg, amelyek a fiatal zenészek képzését és inspirációját szolgálják.

– Hisszük, hogy a klasszikus zene nem kiváltság, hanem közös kincs – ez a meggyőződés vezérel minket akkor is, amikor a Petőfi Kulturális Program keretében 50 koncerttel viszi el a Concerto Budapest a klasszikus zene élményét olyan helyszínekre – kistelepülésekre, kisvárosokba –, ahol élő klasszikus zenei előadás ritkán hallható – fogalmazta meg Devich Gábor, a zenekar főigazgatója. A kamarazenei estek a Mozart Planet ingyenes koncertsorozat folytatását is jelentik.

A Concerto Budapest a 2025–26-os évadban is folytatja legnépszerűbb bérletsorozatait: a Géniuszok és Volumenek koncertjei továbbra is a Zeneakadémián várják a közönséget, míg a Favoritok sorozat a Müpában, a gyerekeknek szóló Manó-bérlet pedig a Concerto Zeneházban folytatódik. Újdonságként a Simon Izabella szerkesztésében megvalósuló Hangfogó gyerekkoncertek is bérletes formában lesznek elérhetők. Emellett az À la carte konstrukció is változatlanul lehetőséget nyújt az egyéni bérlet-összeállításra – idén először Keller András személyes ajánlásával, mely Beethoven kivételes műveiből, Brahms szimfóniáiból válogat, és J. S. Bach felülmúlhatatlan művészetét kínálja 20. századi zeneszerzők szimfonikus feldolgozásában.

A Concerto Budapest harmadik alkalommal tér vissza az Egyesült Királyságba és Írországba. Liszt, Beethoven, Sosztakovics és Csajkovszkij műveit november 29. és december 8. között Dublin, Coventry, Birmingham, London és Edinburgh rangos koncerttermeiben szólaltatja meg a zenekar Paul Lewis közreműködésével, aki Beethoven 3. zongoraversenyének szólistája lesz.

Fotók: Felvégi Andrea

OSZAR »