Kísérleti művészettel küzdöttek a Ceauşescu-rendszer ellen

Program

Az 1980-as évek erdélyi képzőművészetének kulcsfigurájára, Nagy Pálra, valamint tanítványaira emlékezik a Műcsarnokban látható új időszaki kiállítás.

Nagy Pál: Vakablak, 1971
Nagy Pál: Vakablak, 1971

A Műcsarnok Experimentum. Nagy Pál és tanítványai című időszaki kiállítása az 1980–90-es évek erdélyi kísérleti művészetét és annak kiemelkedő pedagógusát, Nagy Pált állítja középpontba. A marosvásárhelyi képzőművész és tanár munkássága nemcsak saját autonóm alkotásaiban, hanem a tanítványaira gyakorolt hatásában is jelentős. A tárlat 27 egykori tanítvány és Nagy Pál művein keresztül mutatja be, miként alakult ki az erdélyi magyar művészek egy új generációja, akik tevékenységükkel a Ceaușescu-rendszer hivatalos ideológiájával szemben egyfajta esztétikai és morális ellenállást testesítettek meg.

A kiállítás különlegessége, hogy ez az első magyarországi bemutatója Nagy Pál művészetének, hangsúlyozva pedagógiai jelentőségét is. Az általa alkalmazott oktatási módszerek – például a hidegtű technika tanítása során használt Ceaușescu-portrék újrafelhasználása – rejtett szubverzióként működtek.

Az erdélyi művészek eközben olyan alternatív törekvéseket valósítottak meg, amelyek a nyugati kísérleti művészetekkel rokoníthatók, de attól eltérő indíttatásból születtek: a kisebbségi lét, a cenzúra elkerülése, a közösségi összetartás és a nemzeti identitás megőrzése vezette őket.

A kiállított alkotások és dokumentumok azt a korszakot idézik meg, amelyben az erdélyi fiatal művészek a hagyományos műfaji határokat átlépve újszerű kifejezési formákat kerestek: objektművek, installációk, tértextilek, kísérleti fotók, akcióművészet, mail art és efemer műfajok születtek, miközben a festészetben a látványelvűség, a nyers anyaghasználat és az arte povera jellemzői domináltak.

Nagy Pál: El nem küldött képlevelek
Nagy Pál: El nem küldött képlevelek

Nagy Pál 1979-ben, tragikus autóbalesetben vesztette életét, ám öröksége élő: tanítványai vallomásaikban rendre visszautalnak arra, hogy kísérletező attitűdjüket már középiskolai tanítása alapozta meg. A tárlat nem csupán egy művész életművét, hanem egy pedagógiai szemléletmód örökségét is bemutatja – azt a szellemi hátteret, amely az erdélyi művésznemzedékből a kortárs magyar, romániai és nemzetközi művészeti szcéna meghatározó szereplőit nevelte ki.

Kiállító művészek

Ábrahám Jakab (RO) / Ady József (†) / Antik Sándor (RO) / Baab (Bob) József (RO) / Baász Pálma (RO) / Bodor Anikó (HU) / Bunuș Ioan (FR) / Elekes Károly (HU) / Ferenczi Károly (†)/ Garda Aladár (DE) / Hideg Margit (CA) / Katz András (IL) / Kerekes Gyöngyi (RO) / Lőrincz Ágnes (DE) / Miklós Árpád (HU) / Molnár László József (HU) / Nagy Árpád Pika (HU) / Nagy Pál (†) / Puskai Sarolta (RO) / Pusztai Péter (†) / Rákosfalvy Lívia Zsuzsa (DE) / Sipos Sándor (CA) / Szabó Zoltán Judóka (†) / Szathmáry Lóránt (DE) / Szilágyi Varga Zoltán (HU) / Tamás Klára (†) / Ujvárossy László (RO) / Ütő Gusztáv (RO)

Az Experimentum. Nagy Pál és tanítványai időszaki kiállítás 2025. június 15-ig tekinthető meg. 

OSZAR »