
Az UNESCO által alapított világnap célja, hogy a fényhez kapcsolódó tudományterületeket és a fényalapú technológiákat az érdeklődés középpontjába állítsa.
Az alig több, mint két éve megnyitott Light Art Museum az egyik különleges szereplője a magyar kortárs művészeti színtérnek. Az intézmény magánkezdeményezésben szervez a fényt mint médiumot középpontba állító kiállításokat.
Az aktuálisan látogatható Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai című nemzetközi válogatás több mint 35 művész alkotásain, interaktív installációin és vetítésein keresztül enged betekintést az agyhullámok mintázataiba, a mesterséges intelligencia által vizualizált álmokba, a természet rejtett kommunikációs hálózataiba, valamint a valóság olyan rétegeit is láthatóvá teszi, amely túlmutat a mindennapi érzékelés határain. A kiállítás június végéig, a fény világnapjától számítva több mint egy hónapig látogatható.
A múzeum felépítése nem hasonlít a megszokott kiállítóterekhez, hiszen a műemléki védettség alatt álló piac tereit az épület eredeti adottságaihoz igazítva, de annak új funkciót adva alakították ki, megtartva a csarnok eredeti látványát és atmoszféráját.
A Light Art Museum a látványos kiállítások rendezése mellett fontos küldetésének tartja, hogy a fiatal generáció képviselői is megismerjék és megszeressék a fényművészetet. Ennek szellemében most hagyományteremtő jelleggel a fény világnapján diákok számára ingyenes a belépés a múzeumba.
A világnapot először 2018. május 16-án ünnepelték világszerte, és az alapítók szándéka szerint kifejezetten a társadalom fiatalabb rétegei ismereteinek bővítését szolgálja. A nemzetközi nap ünneplése egyben egy globális felhívás a tudományos együttműködés megerősítésére és az abban rejlő lehetőségek kiaknázására a béke és a fenntartható fejlődés elősegítésére. Az UNESCO világszerte arra biztatja tagállamait, hogy programok szervezésével vegyék ki részüket a nemzetközi nap céljainak népszerűsítéséből.