A budapesti BOK Sportcsarnokban május 19-én nyíló legújabb immerzív kiállítás főszereplője ezúttal Gustav Klimt, az osztrák szecesszió kiemelkedő alkotója, akinek dekoratív, aranyszínű festményei új megvilágításba kerülnek a tárlaton. A látogatók a legmodernebb technikának köszönhetően a szó szoros értelmében elmerülhetnek az osztrák festő alkotásaiban: részeikre szedett és kinagyított festmények installációi, a klimti világot megidéző aranyalagút, 360 fokos vetítés várja az érdeklődőket.
Klimt művészi életútja is végigkövethető a leírások segítségével: az akadémiai képzésben részesült művész a historizmustól jutott el a szecessziós festészetig, amelynek Ausztriában a legelismertebb képviselőjévé vált. Művészeti egyesületet vezetett, amely összefogta hazája modern irányzatok iránt fogékony alkotóit, és az ő kezdeményezésére született 1902-ben a kortárs művek bemutatásának céljával emelt bécsi Sezession épülete, amely a mai napig beteljesíti a századfordulón kitűzött feladatát.
Klimt a női szépség hódolója volt, alkotásain alig szerepelnek férfiak. A kiállításon is feltűnő legismertebb festményeinek (Hölgy legyezővel, Halál és élet, Hölgy aranyban, A csók) főszereplői szintén a hölgyek, aranyba öltöztetve. Az arany Klimtnél nem a fém rideg ragyogását jeleníti meg, hanem a tündöklés, a páratlanság, a szépség eszköze. A mozaikszerű arany és más színű festékfoltok, a dekoratív ornamentika mind Klimt festészetének ismertetőjegyei. Képei akár egy apró részlet alapján is egyértelműen beazonosíthatók.
A tárlat kétezer négyzetméteres izgalmas kiállítótere biztosítja Klimt rendkívül dekoratív művészetének elmélyült élvezetét. A kiállítás október elejéig látogatható.
Fotók: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu