Ismeretlen Jókai Móricot láthatunk ebben a díszlet nélküli beavatószínházban

Jókai 200

Férfiasan bevallom, Karinthy Márton halála óta nem jártam a Karinthy Színházban, noha mindössze hat-nyolc saroknyira lakom tőle, és a közeli pékséget rendszeresem felkeresem. Úgy fest, olyan lettem, mint Brecht kisembere, akinél „előbb a has jön, aztán a morál” – miként a Koldusopera második fináléjában énekli Bicska Maxi és Kocsma Jenny. Morális énem épülése végett megnéztem a Jókai 200 című, koncert/színház alcímen futó előadást.

Jókai Móric a Karinthy Színházban Fotó: Forgács Bea
Mohácsi Norbert, Dobra Mara, Karácsony Gergely, Mikecz Estilla és Vándor Éva

Puritán színpad, izgalmas gyerekkor

Noha a Jókai 200 nem moralitásjáték vagy humanista iskoladráma, az azokból táplálkozó beavatószínház megfelelő megnevezése a produkciónak. A cím és az alcím egyaránt beszédes: kétszáz évvel ezelőtt született Jókai Mór, és az életét felidéző produkciónak fontos eleme a zene meg az ének.

A muzsikusok és a játszó személyek a nyitott színpadon várakozva fogadják a közönséget. A zenészek zenélnek. Puritán színpadkép fogad: a takarások, járások, körfüggöny híján pőre színpad (látvány: Ilja Bocsarnikovsz). A színészek – férfiak-nők egyaránt – fekete öltönyben, a zenekar civilben. E beavatószínházi hangulat jellemzi az előadást.

Hogy lehalkítsuk a telefonunkat, arra még Karinthy Márton hangja figyelmeztet, és neki köszönhetők az Operettszínház felújításakor megszerzett kényelmes nézőtéri székek is.

Mit tudunk Jókairól? Nem igazán gondoltunk bele a kérdésbe. Olvasni olvastuk a prózáit, diákkorunkban még szenvedve a kötelezővel, majd korosabban már kedvtelve. Tudtuk, hogy Petőfi barátja volt meg márciusi ifjú; az ünnepelt színésznő, Laborfalvi Róza férje (aki 1848. március 15-én kokárdát tűzött a mellére a Nemzeti Színház színpadán ), karikaturista, újságszerkesztő, a romantikus regényirodalom legjelesebb alakja. Rémlett az 54 évvel fiatalabb második asszony, Nagy Bella, valamint a svábhegyi szőlő és temérdek verse is. Elfelejtettük viszont, hogy apósa volt Feszty Árpádnak, szintén képzőművész Róza lánya (akinek vér szerinti apja Lendvay Márton volt) férjének.

Nem tudtunk gyenge fizikumáról, tüdőbajáról, gátlásos jelleméről, megfékezhetetlen fantáziálásáról. E jellemvonásaival ismertet meg a koncert/színház.

Képzelete rabságában

A Jókai 200 emberközelbe hozza nemzeti szerzőnket. A szövegkönyvet Jókai és Mikszáth Kálmán írásaiból gyúrta össze a dramaturg, Váradi R. Szabolcs. Dicséretes, hogy a darab a címszereplő sorsának olyan csomópontjaira összpontosít, amelyek hús-vér alakként festik le, jószerével ismeretlen epizódokat villantva fel az életéből. A márciusi forradalom persze kihagyhatatlan. A forrongás lázában lángra kapó szerelmet Mikszáth Kálmán soraival idézik: „A forradalmár előtt egy királyné (állt). Gertrudis. A legszebb Gertrudis Magyarországon. Laborfalvi Róza levett a saját kebléről egy nemzeti színű kokárdát, és Jókai szíve fölé tűzte, aztán a szeme közé nézett mélán, édesen, rejtelmesen. És Jókai e pillanatban érezte bizsergő ereiben, hogy ez a nézés az ő jutalma a végzettől a mai napért, és hogy ez a jutalom egy egész életre szól.”

Jókai Móric a Karinthy Színházban Fotó: Forgács Bea
Dobra Mara, Kovács Vecei Fanni, Mikecz Estilla és Mohácsi Norbert

Ám a ’48-as forradalom csupán epizód marad, ha mégoly fontos is, Jókai későbbi életére kiható. A forradalmi visszaemlékezés megbontja a kronológiát, és attól kezdve lazán kezelt időrendben mintegy Jókai megzabolázhatatlan fantáziáját követi az előadás. 

Mert kiderül, hogy a gyermek Móricnak már-már ijesztő képzelőereje volt: olyasmiket látott bele hétköznapi történésekbe, amik a valóságot meg sem karcolták. Ez szorongást váltott ki a sérülékeny lélekből: rettegve ment még az alig száz méterre lévő iskolába is. A barátai mint kíméletlen kamaszok nem véletlenül hívták Móric leányasszonynak.

A családban ő volt a legkisebb, legelkényeztetettebb. Édesanyja, Pulay Mária Eszter nővére és Károly bátyja után két fiúnak adott életet, akik csecsemőként meghaltak. És mivel a keresztségben mindkettő a József nevet kapta , az utolsó gyermek Móricz lett, hogy az átoknak elejét vegyék. Noha anyja viselte otthon a nadrágot, a legkisebbet leányként óvta még a széltől is. Apjához hasonlóan a nagy író is papucsférj lett.

Szárnyra kap a tehetség

Jókai Móric a Karinthy Színházban Fotó: Forgács Bea
Mohácsi Norbert, Vándor Éva, Mikecz Estilla, Kovács Vecei Fanni, Dobra Mara és Karácsony Gergely

Barátja, Petrovics Sándor a visszahúzódó Jókai ellentéte volt. Így írt róla: „Petőfi hangját a sok éjjelezés, s különösen a szakadatlan dohányzás tompává, érctelenné tette. (…) Rendbe szedhetetlen sűrű haja felállt az ég felé; orra római szabású volt, de kissé hegyes; szemei bátrak és szögezők, homloka nyílt, ajkai szépek; csak amikor nevetett – és nevetése olyan volt, mint egy kínzotté, még a hangja is hozzá – olyankor tűnt ki egy a sorból kiálló hegyes fog felülről, mely valami démoni kifejezést adott arcának (…), tagadhatatlanul saját felfogással tudta előadni, de mit használt, ha nem volt bömbölő hangja, mely megrázza a karzatokat”. Petőfi folytonos kudarcai dacára színész akart lenni, unokatestvére, a harmadik pápai református líceumi barát, Orlai Petrich Soma író, míg Jókai festő. Jókai pénzt keresett a rajzaival, festményeivel, Orlai díjakat nyert az írásaival. Aztán Jókai egy verse is bekerült végre a főiskolai képzőtársaság érdemkönyvébe. Első komoly sikerét kecskeméti joghallgatóként, A zsidó fiú című elbeszélő költeményével aratta  – a színészek ennek történetét is megidézték.

Beavatószínház az összművészet jegyében

Az elbeszélt, eljátszott, felolvasott jelenetek egyaránt a beavatószínház stílusában fogantak. Jókai Mórt, a márciusi ifjakat és a reformkort a Most vagy soha! című filmhez hasonlóan ragadja meg a rendező, Ilja Bocsarnikovsz. Ezt leírólag jegyeztem meg, sőt dicséretes a szándék, amennyiben a Jókai 200 diákok számára szeretné átélhető módon bemutatni a kötelező olvasmányok szerzőjének életét. Ennek érdekében az egész produkció szövegmontázsra épülő helyzetgyakorlatok sorozata. 

Ruszt József Független Színpada iskolákat járva ismertette meg a klasszikus drámákat a diákokkal. Az improvizációkból összeálló darabok talán legsikeresebbje a több ezer előadást megélt Stílusgyakorlatok volt Bán Jánossal, Dörner Györggyel, Gáspár Sándorral. A díszlet és kellék nélküli produkció a kaposvári Tom Jonesszal tarolt (Lars von Trier Dogville-je Nicole Kidman főszereplésével ugyanebben a szellemben forgott). De, és ez a de itt a lényeg, a Jókai 200 túllép a fentieken, ám bátran használja az elemeiket, módszereiket.

Beavatószínház, ám minden színész több karaktert jelenít meg, méghozzá remekül. Mindössze hatan vannak: Dobra Mara, Karácsony Gergely, Kovács Vecei Fanni, Mikecz Estilla, Mohácsi Norbert és Vándor Éva.

A színészek a távol-keleti színjátszást idézve bejelentik, kit fognak életre kelteni, majd belépnek a szerepbe. Hasonló brechti V-effekt a zene, a zenekar használata. A felhangzó részletek mindegyike mai (na jó, tegnapi) sláger. A muzsikusok fiatalok: a Kőbányai Zenei Stúdió tehetségei (Móré Viktória énekes, Vígh Roland billentyűs, Boér Péter gitáros, Jankó Marcell basszusgitáros, Kozák Richárd dobos), akik maguk is részesei a játéknak: a reakcióikkal élővé teszik a felolvasásokat, szigorúan a ripacshatáron belül (na jó, a határán) maradva. A zenéhez hasonlóan a jelenetek is mai környezetben játszódnak. Olyasmit látunk, mint amit annak idején a Petőfi ’73-ban.

És ha már az iskoladrámát említettem az elején, a háttérvideó animált krétarajzai (Váradi Emma) képileg erősítik ezt a hatást.

Az előadás nyilván nem nekem kell tessék,  hanem a diákoknak. A minőséget, a baráti játékidőt, a pörgő tempót, jó ritmusokat, váltásokat, poénokat elnézve bízom benne, hogy a félperces videókhoz, roncsolt szövegekhez és virtualitáshoz szoktatott kamaszokat megragadja majd (és nem engedi el többé) a színház illékony valóságának pótolhatatlan élménye.

Fotó: Forgács Bea

OSZAR »