Mi terem a mesefán?

Örökség

A mesefa nem tárgy, nem szimbólum, hanem személy. A régiek így nevezték a falu legjobb mesélőjét. De ma is járnak köztünk olyanok, akik a legelszántabb kiskamasz kezéből is képesek kimesélni a mobiltelefont. És szeretettel várnak mindenkit Kárpát-medence-szerte a Mesék Éjszakáján.

Mese - Történet - mesélő - Anya - lánya. Fotó: Shutterstock
A kép illusztráció. Fotó: Shutterstock

A mese varázslata, hogy a mesélővel és a hallgatóval is elfeledteti a hétköznapok nyűgét, igazságtalanságait és nehézségeit. Nemcsak a gyerekekkel, hanem a felnőttekkel is. Olyan világba repít, amelyben megingathatatlan az eredeti rend. A jók jók, a rosszak megbűnhődnek, a kitartás eredményt hoz – és aki mindent megtesz a cél elérése érdekében, elnyeri méltó jutalmát. Ugye milyen jó lenne egy ilyen világban élni? 

A mai gyerekeknek vajon mennyi jut a mesékből? Nem a filmes formátumból, hanem abból, amelynek hallgatása során használniuk kell a képzeletüket, és amelyet valaki élőben mond el nekik, csak arra figyelve, ahogyan hallgatják – és ők is csak arra figyelhetnek, amit a mesélő mond nekik. Amikor mindenki rohan – beleértve a gyerekeket is –, kinek van erre ideje? A Mesék Éjszakáján, június 14-én sokaknak lesz. 

A mai gyerekek mások – mondják sokszor, akik kicsit régebben voltak gyerekek. – Izgágák, nem tudnak figyelni, egyfolytában kezükben a mobil, miközben beszélnek, fél szemmel a kijelzőt lesik, hangosak, idegesek, vibrálók. De ki ne lenne az, ha folyamatosan az osztott figyelem állapotában kell élnie? Aki próbálta már az irodai multitaskingot, vagy telefonált, miközben szerelt épp valamit vagy főzött, miközben a gyerek a háziját csinálta és kérdezgetett, tudja: nem megnyugtató állapot ez. A fókuszált figyelem állapota nyugalmasabb. A flow pedig, amikor egészen beszippant minket a tevékenység, amelyet végzünk, maga a paradicsom ehhez képest. És ez kell az ember testének és lelkének is. 

Ezt tudja adni a mese – ha jó mesélő mondja. Június 14-én Kárpát-medence-szerte személyesen találkozhatunk mesékkel és mesemondókkal – akik szívesen meg is tanítják, hogyan építhetjük be a mese varázslatát a hétköznapokba. 

shutterstock_2350695021.jpg
A kép illusztráció. Fotó: Shutterstock

A Csíki Család idén különleges rendezvénnyel készül a Mesék Éjszakájára – figyelem: nem Gödön, hanem Vanyarcon! Az Értsd jobban a népmesét! elnevezésű szakmai nap és a Meseút-megnyitó című rendezvényre már délelőttől várják azokat, akik szeretnének elmélyedni a mesemondás rejtelmeiben. A szakmai előadásokat a Gorgonczás Népművészeti Egyesület lelkes fiataljainak kézműves-foglalkozásai követik. Délután itt nyílik meg a 13. Meseút a Meseút Hálózatban – ha nem ismernéd a hálózatot, délelőtt Tátrai Vanda, az egyesület elnöke elmondja, mi is ez –, és persze este vár a Mesekocsma. És itt lesz a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség is, amelynek ma már az egész Kárpát-medencében vannak tagjai, határon innen és túl.

Az első Mesék Éjszakája hét éve volt. Az eseményt életre hívó Metamorphoses Meseterápiás Egyesület idén Budapesten, a Gellérthegyen, szabadtéren vár mindenkit, aki a mesevilágba repülne. A részvétel ingyenes, de regisztrálni kell – itt. Fontos: mindenki hozzon plédet, hogy legyen mire ülnie a réten.

A Csíki Család Vanyarci Pajtájában a Kultúra.hu stábja is ott lesz – hamarosan videón is megmutatjuk, milyen is az, ha egy igazi mesefát hallgatsz –, és azt is megtudhatjuk tőlük, mi kell ahhoz, hogy egy 21. századi gyerek is ámulva hallgassa a meséket. Mobil nélkül.

OSZAR »