A nyitónapon a szólásszabadságért vívott küzdelmének elismeréseképpen Jiří Theiner-díjat kapott Boualem Sansal, algériai-francia író, akit a közelmúltban hazájában ötéves börtönbüntetésre ítéltek. „Sajnálatos, ha az embereket a szólásszabadságért ítélik börtönre” – jelentette ki a díj átvételekor az író két lánya, Nawal és Sabeha, akik jelenleg Csehországban élnek. Sansal a múltban több esetben is nyíltan bírálta az algériai politikai vezetőket, amiért 2024 novemberében letartóztatták, majd idén tavasszal elítélték. „Az író a cenzúra ellenére az igazság rendíthetetlen híve. Elismerésével a prágai könyvvásár is csatlakozott a szabadlábra helyezését követelők hosszú sorához” – mondta Radovan Auer, a szemle igazgatója.
A fesztivál idei díszvendége Portugália és a portugál nyelvű irodalom. Portugáliából személyesen hét neves író vesz részt a prágai rendezvényen. Köztük van Lídia Jorge írónő is, aki az úgynevezett „forradalom utáni generációt” képviseli.
Magyarország 2014-ben volt a prágai könyvvásár díszvendége. Idén a magyar vonatkozású programokat a cseh vendéglátókkal együtt és a prágai Liszt Intézet és a Petőfi Kulturális Ügynökség szervezte.
Szijj Márton költő csütörtökön részt vesz a visegrádi szerzők Fáradtság, emlékezet és a mai társadalom a közép-európai irodalomban elnevezésű kerekasztal-beszélgetésén. Pénteken bemutatják Kácsor Zsolt Cigány Mózes című regényét. A szerzővel Jiří Macháček, a Protimluv folyóirat főszerkesztője és Robert Svoboda fordító beszélgetnek.
Szombaton Tóth László Wittgenstein szóvivője című verseskötetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők, majd bemutatják Harcos Bálint A halandzsarablók című gyermekkönyvét, amelyet szintén Robert Svoboda ültetett át cseh nyelvre.