Saját dalt írt a kvantumszámítógép

Popkult

Egy brit technológiai startup, a Moth és a szintén brit zenész, az elektronikus műfajokban utazó ILĀ elkészítette a világ első olyan, különböző platformokon is elérhetővé tett dalát, amelyet kvantumszámítógép támogatta mesterséges intelligenciával (MI) írtak – adta hírül a The Next Web.

IBM Q System One kvantumszámítógép a CES 2020 fogyasztói elektronikai kiállításon. Fotó: Shutterstock
A kép illusztráció. Fotó: Shutterstock

„A Recurse megmutatja a kvantumszámítógép támogatta mesterséges intelligencia erejét, amellyel segíti a művészeket, fejlődési lehetőséget ad nekik, nem pedig csak elvesz tőlük” – fogalmazott dr. Ilana Wisby, a Moth vezetője, aki korábban az egyik legjobban finanszírozott európai kvantum-számítástechnikai startup, az Oxford Quantum Circuits vezérigazgatója volt.

ILĀ adta az eredeti hangokat a Moth zenei szoftverén belül működő generatív MI-eszköz betanításához. Az MI a basszus, a szintetizátor és a dobok részeire tett javaslatot, de ILĀ kezében volt a hangszerelés, az effektek és a hangszerelés teljes kontrollja. A zenét ezután a német, szintén startup IQM által biztosított kvantumszámítógépek segítségével finomították.

A dal a Moth Archaeo nevű platformjával készült, amely a kvantumos gépi tanulás egy fajtáján, a Quantum Reservoir Computingon (QRC) alapszik. A rendszer képes volt olyan finom, összetett mintázatokat is azonosítani ILĀ zenéjében, amelyeket a hagyományos mesterséges intelligencia nem vesz észre.

Más generatív MI-eszközökkel, a Sunóval vagy az Udióval ellentétben az Archaeo nem nulláról írja meg a dalokat, és nem az internetről (gyakran a szerzői jogokat semmibe véve) letöltött zenékkel, hanem egy adott előadó kis mintáiból tanítják be.

„Nagyon üdítő érzés egy olyan technológiát használni, amelyet arra hoztak létre, hogy együttműködjön veled, nem pedig azért, hogy helyettesítsen téged” – mondta ILĀ. „Ez a megközelítés emberi irányítást jelent, ami kreatív szempontból sokkal hitelesebbnek tűnik.”

A Moth technológiáját a cég igazgatótanácsában is helyet foglaló Eduardo Reck Miranda brazil zeneszerzővel együttműködve fejlesztették ki. A számítógépes kreativitással kapcsolatos kutatásairól ismert Miranda írt már könyvet a témáról, tavaly megjelentette a Qubism című albumát, amely kizárólag kvantumszámítógépekkel készített dalokból áll.

Bár a Moth technológiája még korai fejlesztési fázisban van, a vállalat reményei szerint a kreatív iparágakat, köztük a zenét, a művészetet és a játékokat is újradefiniálja.

OSZAR »