A dombormű, amelyből Sztálin „kilép”, és a diktátort a moszkvai Vörös téren, az őt csodáló szovjet néppel körülvéve ábrázolja, eredetileg is az 1950-ben átadott metróállomáson állt, de a Taganszkaja átalakításakor, 1966-ban eltűnt – írja a Reuters.
A hírügynökség hozzáteszi, közel hétszázezer embert végeztek az 1936–37-es „nagy tisztogatás” alatt, amelyben koncepciós perekben, koholt vádakkal Sztálin vélt és valós ellenségeitől igyekezett megszabadulni, illetve küldék a Gulagra szovjet állampolgárok tömegeit.
A moszkvai metró közleménye szerint – írja a Reuters – a május 15-én leleplezett régi-új szobor az idén kilencvenéves közlekedési vállalat ajándéka az utasoknak.
Az alkotás eredeti címe A nép hálája a vezérnek és a parancsnoknak, amely Sztálin szerepére utal a Szovjetunió második világháborús győzelmében. Ennek a nyolcvanadik évfordulóját, a győzelem napját, idén nagy pompával ünnepelték Oroszországban.
A Reuters két moszkvai véleményét kérdezte meg a szoborról. Egyikük, Jevgenyij Ivanov szerint „Sztálin sokat tett, és olyan ember volt, akire büszkének kell lennünk, nem lerombolni, hanem elismerni kell azt, amit csinált”. Kirill Frolov elismerte, hogy nem egyértelmű Sztálin megítélése, és azt mondta, nem nevezné őt jónak, de a második világháború megnyerése és a Szovjetunió sikeres iparosítása komoly sikerek, és emiatt megérdemli az emlékezést.